Co grozi za mobbing w pracy?
Choć zgodnie z danymi podawanymi przez Państwową Inspekcję Pracy w 2021 roku wpłynęło do niej 2116 skarg związanych z mobbingiem w pracy, skala tego zjawiska w Polsce jest o wiele większa. Pracownicy poddawani mobbingowi wciąż obawiają się bowiem konsekwencji zgłoszenia takich działań, gdyż nie znają swoich praw. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, co grozi za mobbing.
Czym jest mobbing?
Zgodnie z art. 94 § 2 KP mobbing to wszelkie działania lub zachowania, które dotyczą pracownika lub skierowane są przeciwko niemu i polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. W efekcie wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, ośmieszenie pracownika oraz izolowanie, a nawet wyeliminowanie go z zespołu. Co ważne mobbingu w pracy może dopuścić się nie tylko pracodawca, ale także osoba działająca w jego imieniu oraz współpracownik pokrzywdzonego.
Mobbing a przepisy prawa pracy
Podstawowe przepisy dotyczące mobbingu i przeciwdziałaniu jemu w pracy zawarte są we wspomnianym już Kodeksie Pracy. To właśnie na nim bazują więc w głównej mierze adwokaci od prawa pracy, do których zgłaszają się ofiary mobbingu. Dodatkowo kwestie związane z mobbingiem w przypadku, gdy dotyczą one osoby zatrudnionej na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę regulowane są również przez Kodeks Cywilny i znajdujące się w nim przepisy chroniące dobra osobiste.
Bez względu jednak na rodzaj przepisów odpowiedzialność za mobbing w pracy ponosi niemal zawsze pracodawca. Nawet w przypadkach, gdy nie był on świadomy jego występowania. Konsekwencją mobbingu w pracy może być natomiast konieczność wypłaty odszkodowania dla byłego pracownika, o ile ten zdecyduje się dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, a nawet odpowiedzialność karna i pozbawienie wolności do lat 3.
Co może zrobić pracodawca, aby uniknąć mobbingu w swojej firmie?
Pracodawca, aby skutecznie zapobiec mobbingowi w swojej firmie, powinien czynnie przeciwdziałać temu zjawisku. Działania, które chce w ramach tego podjąć, powinien jednak skonsultować ze specjalistami z zakresu prawa pracy, takimi jak Kancelaria Prawnicza KaNet-Lex z Katowic. Tylko wtedy będzie mógł mieć bowiem pewność, że wdrożone rozwiązania będą nie tylko w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także skuteczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana