Co można zgłosić do prokuratury?
Prokuratura jest organem państwowym, który został powołany do ochrony praworządności. Do jej głównych zadań zalicza się realizacja tego dzięki zaskarżaniu do sądów decyzji, zgodnie z prawem, jak również pomoc prawna społeczeństwu czy uczestnictwo w procesie legislacyjnym. Nie wiesz, kiedy skorzystać z jej pomocy? Jakimi sprawami się zajmuje, dowiesz się z naszego artykułu.
Prokuratura a sprawy cywilne, administracyjne i karne
Na bazie wniosków złożonych pisemnie lub ustnie do protokołu podejmowana jest przez prokuraturę krajową czynność w sprawie cywilnej i administracyjnej. Można to wykonać z urzędu na przykład na podstawie wiadomości uzyskanej w postępowaniu karnym. Sprawy cywilne rejestruje się w repetytorium Pc, a administracyjne w Pa. Z kolei sprawy dotyczące postępowania związanego z nieletnimi w repertorium Pn. Sprawy te kończą się poprzez skierowanie:
Przeczytaj również: Jak napisać pismo do prokuratury? Zadania prokuratury
- wniosku
- pozwu
- sprzeciwu
- skargi
Do zadań prokuratora zalicza się ocena przesłanek uzasadniających podjęcie postępowania cywilnego czy zgłoszenie w nim udziału. W przypadku, jeśli w postępowaniu sądowym strony mają zapewnioną ochronę prawną, obecność prokuratora jest wyjątkowa. W sytuacji prawa rodzinnego wytacza prokurator powództwo.
Oprócz tego pracownik może szukać pomocy u prokuratora. Wskazane jest to szczególnie w sytuacjach:
- naruszenia prawa – interes pracownika lub grupy został narażony. W innym przypadku sprawa ma charakter precedensowy lub poruszyła ona opinię publiczną
- niemożliwości dochodzenia własnych praw – z powodu bezradności lub wyjątkowej sytuacji życiowej
- rozwiązania stosunku pracy – wówczas gdy było ono skutkiem ujawnienia przez pracownika przestępstwa w zakładzie pracy czy wyrażenia krytyki
Dotyczy to również zaniedbań zakładu pracy i poniesienia przez pracownika szkody w związku z ubezpieczeniem społecznym lub braku otrzymania świadczeń pieniężnych.
Prokuratura okręgowa zajmuje się sprawami o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego i podejmuje działania z urzędu. Warunkiem wdrożenia postępowania przygotowawczego jest otrzymanie od uprawnionej osoby wniosku o ściganie sprawcy zabronionej czynności. Zgłasza je osoba pokrzywdzona lub osoba trzecia. Może to zrobić osobiście lub pisemnie zawiadomić.
Jak złożyć pismo?
Do polskiej prokuratury i jej jednostek można składać pisma:
- elektronicznie – z użyciem Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP
- pocztą
- osobiście – w podawczym biurze
W przypadku składania dokumentu elektronicznego najlepszym nośnikiem będzie pamięć masowa USB 1.1 lub 2.0, a także płyta CD-R lub DVD-R. Ważne, aby był podpisany podpisem cyfrowym w formacie Xades-Bes. Do dozwolonych formatów załączników zaliczają się:
- DOC
- RTF
- XLS
- CSV
- TXT
- GIF
- TIF
- BMP
- JPG
- ZIP
Pamiętaj, że wielkość załączników dodanych do jednego formularza nie może być większa niż 5 MB. W przypadku złośliwego oprogramowania będą one odrzucane.
Zgłaszanie oszustwa w Internecie
Przestępstwo w Internecie można zgłosić poprzez:
- komisariat
- prokuraturę
Zdecydowanie szybciej można załatwić sprawę w prokuraturze. Można poza tym wysłać do niej list. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Pismo powinno zawierać opis zdarzenia oraz dowody w załączeniu. Poza danymi kontaktowymi czy dowodami w postaci na przykład screenów potwierdzających zamówienie istotny jest także dowód wpłaty pieniędzy na konto. W tym celu najlepiej przedstawić potwierdzenie przelewu. W dokumencie powinno się poza tym znaleźć wyjaśnienie, dlaczego uważasz, że zostałeś oszukany. W przypadku kontaktu ze sprzedającym warto dodać zapis korespondencji z nim. Prokuratura następnie może uznać, że w istocie doszło do zabronionego czynu. Wtedy zleca zbadanie sprawy policji. Przygotuj się wtedy na przesłuchanie w postaci świadka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana