Czy rodzice mogą dostawać alimenty od dzieci?

Spis treści
- Alimenty od dzieci – jak to wygląda w praktyce?
- Jaka powinna być wysokość alimentów od dzieci?
- Czy i kiedy dzieci mogą uniknąć obowiązku alimentacyjnego?
Obowiązek płacenia alimentów kojarzy się najczęściej z rozwiedzionymi ojcami lub matkami, którzy muszą płacić kilkaset lub kilka tysięcy złotych swoim rodzonym dzieciom. Prawo uwzględnia jednak też inne, odwrotne regulacje, dotyczące obowiązku alimentacyjnego w innych kombinacjach, np. dla rodziców od dzieci.
Alimenty od dzieci – jak to wygląda w praktyce?
Rodzice mogą dochodzić alimentów od swoich dzieci, jeśli panuje u nich niedostatek – jako niemożność zaspokojenia ich usprawiedliwionych potrzeb życiowych za pośrednictwem własnego majątku, finansów. Najczęściej dotyczy to kilku sytuacji – gdy rodzice cierpią na poważne choroby (uniemożliwiające im podjęcie pracy) lub są w podeszłym wieku. Mogą oni otrzymać alimenty od dzieci tylko wtedy, gdy udowodnią prawnie swoją trudną sytuację życiową.
Przeczytaj również: Jak adwokat może pomóc w rozwodzie z orzeczeniem o winie?
O obowiązku płacenia alimentów rodzicom mówi wyrok Sadu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2000 roku sygn. akt I CKN 1187/99. Odnosi się on do prawa rodzinnego.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między rozwodem a separacją?
Jaka powinna być wysokość alimentów od dzieci?
Wysokość alimentów od dzieci jest określana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że wyznacza się ją na podstawie miesięcznych (usprawiedliwionych) potrzeb rodzica. Następnie może być ona ograniczona lub zwiększona – wiele zależy też od możliwości finansowych i majątkowych dziecka.
Przeczytaj również: Jak adwokat od prawa rodzinnego może pomóc w walce o wyższe alimenty na dziecko?
Pomocy w zakresie wyliczenia wysokości obowiązku alimentacyjnego może udzielić każdy adwokat, specjalizujący się w prawie rodzinnym. Tak dzieje się w Kancelarii Adwokackiej Moniki Radomskiej z Warszawy.
Czy i kiedy dzieci mogą uniknąć obowiązku alimentacyjnego?
Dzieci, które nie chcą realizować obowiązku alimentacyjnego względem rodziców, muszą wskazać, że ich ojciec i matka dysponują wystarczającym majątkiem, by się samodzielnie utrzymać (np. mogą podjąć dorywcze prace, mają bardzo duże mieszkanie).
Inny aspekt, na który można zwrócić uwagę, to okoliczność pogorszenia się sytuacji życiowej rodzica. Jeśli nastąpiło to z jego winy (np. zaciąganie wielu pożyczek, chwilówek, których nie jest w stanie spłacić), jest szansa oddalenia powództwa o alimenty.
Kolejna kwestia to więzi rodzinne. Zazwyczaj obowiązek alimentacyjny względem rodziców dotyczy skłóconych rodzin, w których dzieci zerwały kontakt ze swoimi rodzicielami. Sąd jest w stanie uwzględnić taki stan rzeczy i oddalić roszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Anova Pro Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena
woj. lubelskie24-100 Puławy, Kilińskiego 20
-
Marta Drzewiecka Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. pomorskie80-852 Gdańsk, Wały Piastowskie 1 lok. 1114C
-
Kancelaria Prawna Radca Prawny Sławomir Momot
Radcy prawni
woj. mazowieckie03-140 Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U