Czym jest depozyt notarialny i kiedy warto go zastosować?

Jedną z czynności notarialnych dokonywanych przez notariusza jest przyjmowanie depozytów. Na przechowanie można przekazać zarówno gotówkę w walucie polskiej i obcej, jak i papiery wartościowe, dokumenty, a także dane na informatycznym nośniku danych. Czym dokładnie jest depozyt notarialny, co można, a czego nie składa się w depozycie oraz kiedy warto z niego skorzystać?
Czym jest depozyt notarialny?
Depozyt notarialny obejmuje pieniądze lub papiery wartościowe, które są przedmiotem dokonywanych czynności notarialnych. Np. przy sprzedaży mieszkania środki finansowe złożone na depozycie stanowią zabezpieczenie transakcji. Notariusz przyjmuje na przechowanie papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej, a następnie wydaje je osobie wskazanej po dokonaniu określonych w akcie notarialnym czynności. Przyjęcie depozytu wiąże się ze spisaniem protokołu, natomiast jego wydanie następuje za pokwitowaniem.
Do dokumentów, które mogą zostać złożone w depozycie, zaliczamy m.in. własnoręcznie sporządzony testament lub inne dokumenty i dane na informatycznych nośnikach danych. Co ważne, notariusz musi zapoznać się z treścią składanych w depozycie dokumentów. I podobnie jak w przypadku depozytu środków pieniężnych, dokumenty muszą być związane z dokonywanymi czynnościami notarialnymi. Dlatego w depozycie notarialnym nie można złożyć np. biżuterii lub dzieł sztuki albo innych przedmiotów, które nie mają związku z przeprowadzaną u notariusza transakcją lub inną czynnością. Warto dodać, że notariusz ma prawo odmówić przyjęcia depozytu.
Kiedy warto skorzystać z depozytu notarialnego?
Z depozytu notarialnego warto skorzystać przede wszystkim przy wszelkich transakcjach kupna i sprzedaży – w Rzeszowie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty i dane na przechowanie przyjmuje m.in. Kancelaria Notarialna Sylwii Środoń-Fugas. Depozyt zabezpiecza transakcję i jest potwierdzeniem dla sprzedającego, że kupujący ma środki na określony zakup. Jednocześnie jest to dla kupującego bezpieczny sposób na przekazanie środków – nie trzeba wówczas przelewać znacznych sum pieniężnych na konto osoby sprzedającej jeszcze przed ostatecznym zawarciem transakcji.
Wystarczy zdeponować środki na koncie notariusza, który jest osobą zaufania publicznego, aby mieć pewność, że środki będą bezpieczne, a transakcja dojdzie do skutku. Jeśli tak się nie stanie, notariusz zwróci całość sumy na konto kupującego. Warto dodać, że czynności notarialne są objęte tajemnicą zawodową, tak więc nikt poza stronami nie dowie się o korzystaniu z depozytu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Laura Ferorelli Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. lubelskie20-037 Lublin, Aleje Racławickie 10 lok. 18
-
Karolina Ociepa-Szostek Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. śląskie42-218 Częstochowa, Kilińskiego 72 lok. 74
-
Aleksandra Wichniarek Notariusz Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. pomorskie76-200 Słupsk, Kilińskiego 8 lok. 1