Czym się różni rozwód od separacji?
Niestety nie wszystkie problemy w małżeństwie można rozwiązać, nawet na drodze terapii małżeńskiej czy mediacji. Z czasem możliwości, jakie są przed parą małżeńską, ograniczone zostają do separacji i rozwodu. Choć oba pojęcia łączy wiele podobieństw, to powodują inne skutki prawne. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy rozwodem a separacją oraz kiedy sąd je może orzec.
Separacja małżeńska – co to?
Proces orzeczenia przez sąd separacji jest prostszy niż uzyskanie rozwodu. Jak podpowiadają specjaliści z Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Malaka, przesłanki do stwierdzenia separacji prawnej można podzielić na dwie grupy:
Przeczytaj również: Co jeśli jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód?
- pozytywne – inaczej konieczne, by doszło do orzeczenia separacji, do tej kategorii jest zaliczany rozpad pożycia np. w sferze fizycznej, psychicznej, uczuciowej lub gospodarczej,
- negatywne – których wystąpienie uniemożliwia orzeczenie separacji, można wśród nich wymienić: negatywny wpływ na dobro wspólnych dzieci lub niezgodność z zasadami współżycia społecznego, czyli normami moralnymi i obyczajowymi, np. gdy jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory.
Warto pamiętać, że separacja nie powoduje tak ostatecznych skutków prawnych, jak orzeczenie rozwodu. Natomiast przy jej stwierdzeniu będą brane pod uwagę przyczyny rozpadu związku, które można podzielić na zawinione, niezawinione i zależne od okoliczności. Ponadto sąd może orzec o rozdzielności majątkowej i zasądzić alimenty dla jednej ze stron oraz jeśli wymaga tego sytuacja, zadecydować o kwestii opieki nad dziećmi. Małżonkowie jednak nadal mogą pokonać kryzys w związku i wrócić do siebie. Według przepisów w takiej sytuacji wystarczy, że obie strony wystąpią do sądu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji.
Przeczytaj również: Jak ustalane są kontakty z dzieckiem rodzica po rozwodzie?
Jak wygląda orzeczenie rozwodu?
Jeśli nie udało się przezwyciężyć przeszkód wywołujących rozpad pożycia małżeńskiego, to pozew rozwodowy jest kolejnym etapem prawnym. Podczas tego kroku wiele osób decyduje się na zatrudnienie adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia interesów, takich jak:
Przeczytaj również: Zasiedzenie - czym jest i jakie są jego kluczowe aspekty
- kwestii podziału majątku,
- ustalenia opieki nad dzieckiem,
- zasądzenia alimentów.
Przy orzekaniu rozwodu brane jest pod uwagę wystąpienie trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, w odróżnieniu od separacji, sąd przy rozwodzie będzie wymagał dowodu na ustanie więzi. Skutkiem prawnym rozwodu jest całkowite rozwiązanie małżeństwa i możliwość ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Warto pamiętać, że o ile separację można uchylić, to przepisy nie przewidują możliwości unieważnienia rozwodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana