Czym się zajmuje notariusz? Główne obowiązki

Spis treści
- Zawód notariusza
- Pozostałe czynności wykonywane przez notariuszy
- Pozostałe dokumenty notarialne
- Czy notariusza obowiązuje tajemnica?
Zarówno funkcja notariusza, jak i kancelaria są powoływane przez Ministra Sprawiedliwości. Kiedyś nazywany rejentem notariusz pomagał w rozwiązaniu sytuacji prawnej i nieodpłatnej pierwszej wizyty ustalającej potrzebne informacje. Po ukończeniu studiów prawniczych i odbyciu aplikacji notarialnej, jak również zaliczeniu państwowego egzaminu może on pełnić swoją funkcję. Czym się zajmuje notariusz? Czy obowiązuje go tajemnica zawodowa? Sprawdzamy!
Zawód notariusza
Notariusz kiedyś był nazywany rejentem. Nazwa pochodzi od regenta. Jest to uprawniona osoba, która sprawuje władzę w imieniu króla w sytuacji, gdy nie mógł wykonywać swoich obowiązków. W dzisiejszych czasach jest mianowanym przez Ministra Sprawiedliwości prawnikiem. Minister wyznacza też siedzibę jego kancelarii. Ponieważ notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, może korzystać z ochrony. Do głównych obowiązków notariusza w Toruniu lub innym mieście zalicza się sporządzanie:
Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje notariusz dla przedsiębiorców?
- aktów notarialnych
- poświadczeń
- doręczanie oświadczeń
- spisywanie protokołów
- opracowywanie protestów, weksli czy czeków
- przechowywanie dokumentów czy papierów wartościowych
- sporządzanie wypisów, odpisów czy wyciągów dokumentów
- sporządzanie na żądanie stron projektów aktów
- sporządzanie czynności prawnych – przewidzianych w ustawie o notariacie
Pozostałe czynności wykonywane przez notariuszy
Do usług notariusza zaliczają się sprawy spadkowe. Można się w ich sprawie udać także do sądu. W sytuacji, gdy potrzebna jest wizyta w kancelarii notarialnej w Warszawie lub innym mieście, dochodzi do uproszczonej procedury. Sprowadza się to do poświadczenia dziedziczenia, które zawiera informacje o tym, kto jest spadkobiercą. Także ustala się, w jakim udziale otrzymuje się spadek. Wymogiem jest pojawienie się wszystkich spadkobierców oraz ich zgodzenie się na przeprowadzenie sprawy spadkowej. Wtedy przez notariusza pobierana jest stała, związana z wielkością dziedziczonego majątku opłata. W przypadku braku porozumienia między spadkobiercami potrzebna jest droga sądowa. Jest to jednak długotrwały i kosztowny ze względu na wynajęcie adwokata proces.
Przeczytaj również: Co to jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Pozostałe dokumenty notarialne
Poza spisywaniem intercyzy czy umowami sprzedaży notariusz zajmuje się innymi czynnościami. Swoją obecnością i podpisem poświadcza różne zadania dokonywane przez klientów. W ten sposób nadają im moc dokumentu urzędowego. Formę aktów notarialnych powinny mieć:
Przeczytaj również: W jaki sposób notariusz potwierdza własnoręczność podpisu?
- pełnomocnictwa
- umowy – związane z wieczystym użytkowaniem na przykład przenoszenie czy o ustanowienie oddzielnej własności lokalu lub umowy darowizn
- poświadczenia notarialne – podpisu czy zgodności kopii dokumentu z oryginałem
Obejmuje także spisywanie protokołów, testamentów, oświadczeń czy sporządzanie protestów czeków lub weksli.
Czy notariusza obowiązuje tajemnica?
Notariusz musi zachować tajemnicę okoliczności spraw, o których ma wiadomości. Wiąże się to z wykonywaniem czynności notarialnej. Z obowiązkiem trwającym nawet po odwołaniu ze stanowiska pracy i pełnionej funkcji. Wyjątek stanowi wydarzenie polegające na składaniu zeznań jako świadek przed sądem. Wówczas od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić Minister Sprawiedliwości. Zachowanie tajemnicy nie dotyczy informacji, które są udostępnione na podstawie przepisów ustawy z 16 listopada 2000 roku. Dotyczy ona przeciwdziałania wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych. Pochodzą one z nielegalnych i niejawnych źródeł o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu. Wymóg ten obejmuje także informacje pisemne oraz inne dokumenty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dr Rafał Firlej Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Słowackiego 13 lok. 3
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze
woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Grażyna Stępień-Dygowska Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. mazowieckie09-400 Płock, Kazimierza Wielkiego 9