Czynności notarialne związane ze sprzedażą/zakupem mieszkania
Kupno własnego mieszkania dla niektórych bywa spełnieniem marzeń, jednak wiąże się też z ogromem formalności. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w polskim prawie przeniesienie własności nieruchomości wymaga sporządzenia stosownych umów w kancelarii notarialnej. Jakiego rodzaju są to dokumenty? Co należy do obowiązków notariusza i obu stron transakcji?
Jakie czynności wykonuje notariusz w przypadku transakcji kupna i sprzedaży?
Wizyta u notariusza może być związana z wieloma sytuacjami w życiu człowieka. Jedną z nich jest zakup nieruchomości. Notariusz przede wszystkim musi sporządzić akt notarialny dotyczący tej transakcji. Jednak zanim to zrobi, ma w obowiązku zweryfikować tożsamość stron. Musi też określić, jaki rodzaj własności jest przedmiotem transakcji. Ta informacja wraz z danymi osobowymi stron powinna znaleźć się w treści umowy kupna/sprzedaży.
Przeczytaj również: Czym są akty notarialne?
Po sporządzeniu aktu każdy notariusz jest zobowiązany odczytać cały dokument w obecności stron i po wszystkim upewnić się, czy wszystko jest dla nich zrozumiałe. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, przedstawiciel kancelarii notarialnej jest zobowiązany wyjaśnić wszystkie kwestie tak, aby były jasne. Taka praktyka panuje w każdej kancelarii notarialnej, takiej jak Kancelaria Notarialna Tomasz Zapart, i dotyczy wszystkiego rodzaju spraw, nie tylko tych dotyczących kopna i sprzedaży nieruchomości.
Przeczytaj również: Jak sporządzić testament u notariusza?
Co powinien zawierać akt notarialny?
Akt notarialny jest potwierdzeniem prawa własności i jest sporządzany na podstawie dostarczonych do kancelarii dokumentów. Jeżeli notariusz ma jakiekolwiek wątpliwości co do nich, może odmówić podpisania umowy. Musi ona dokładnie określać stan prawny przedmiotu transakcji, czyli w tym wypadku mieszkania. Poza tym w tego typu dokumencie muszą znaleźć się wszystkie informacje dotyczące nieruchomości, łącznie z adresem, oraz wyczerpujące dane kancelarii i stron transakcji.
Przeczytaj również: Czym jest umowa dożywocia, kiedy ma zastosowanie i jakie są jej zalety?
Akt notarialny kupna/sprzedaży powinien zawierać informacje o dodatkowych okolicznościach związanych z transakcją, datę i podpisy oraz stwierdzenie, że dokument został odczytany przez notariusza w obecności zainteresowanych stron.
W umowie jest jeszcze miejsce na zapisek, że wnioskowano o zmiany w księdze wieczystej, a także o pobraniu taksy notarialnej. Jeżeli notariusz przyjął podatek w celu przekazania go do Urzędu Skarbowego, to ta informacja również musi widnieć w umowie. Koszty związane z nabyciem nieruchomości ponosi zazwyczaj strona kupująca. Dokument w formie aktu notarialnego musi być bezbłędny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana