Dlaczego testament warto zawrzeć u notariusza?

Przepisy prawa dokładnie definiują sposób sporządzania testamentu. Można go napisać ręcznie i opatrzyć podpisem. Istnieje też możliwość ustnego przekazania swojej woli, jednak trzeba do tego co najmniej trzech świadków. Niestety powyższe formy nie są doskonałe, bo łatwe do podważenia, do którego często dochodzi w czasie późniejszych sporów. Dlatego sporządzenie testamentu u notariusza wydaje się najlepszym wyjściem.
Spisywanie testamentu u notariusza
W naszym kraju istnieje prawo spadkowe, które bardzo dokładnie reguluje, jakie części majątku przypadają poszczególnym krewnym w przypadku dziedziczenia. Obowiązuje ono wtedy, gdy zmarły nie pozostawił wytycznych dotyczących podziału masy spadkowej – innego niż ustawowy. W przeciwnym razie należy spisać własne dyspozycje.
Sporządzając testament w biurze notarialnym, zyskuje się całkowity spokój ducha. Wiadomo, że taki dokument nigdzie nie zaginie ani nie zostanie zniszczony przez osoby nie do końca zadowolone z dyspozycji wydanych wcześniej przez zmarłego.
O sposobie sporządzenia testamentu mówi przedstawiciel firmy Kancelaria Notarialna Tomasz Zapart:
– Do sporządzenia testamentu w kancelarii nie potrzeba nawet jakoś specjalnie się przygotowywać. Wystarczy tylko umówić wizytę i mieć świadomość dotyczącą sposobu rozdysponowania własnego majątku po śmierci. Sporządzenie testamentu u notariusza czyni go niepodważalnym. Warto pomyśleć o takiej formie, zwłaszcza w przypadku przewidywanych konfliktów między ewentualnymi spadkobiercami.
Opłata za sporządzenie testamentu u notariusza jest stosunkowo niewielka. Warto zdecydować się na taki krok, w przypadku posiadania znacznego majątku.
Jakie zalety płyną ze sporządzenia testamentu w biurze notarialnym?
Wadą dokumentów tego typu spisanych odręcznie lub przekazanych ustnie jest konieczność żmudnego i długotrwałego potwierdzania autentyczności. Przy tym wszystkim istnieje łatwość obalenia takiego testamentu. Natomiast jedną z głównych zalet testamentu spisanego u notariusza jest jego niepodważalność. Istnieje również wtedy pewność, że wola tam spisana jest autentyczna i nie wystąpiły żadne naciski wywarte przez osoby trzecie. Notariusz ma obowiązek upewnić się, że spisujący swoją wolę jest w pełni władz umysłowych i podejmuje swe decyzje świadomie i dobrowolnie.
Sporządzając testament u notariusza, można również zawrzeć w nim dodatkowe dyspozycje dla spadkobierców. Mogą to być jakiegoś rodzaju świadczenia albo zadania do wykonania. Taka instrumenty prawne bywają bardzo przydatne w przypadku dużego majątku i wielu spadkobierców.
Niepodważalną zaletą testamentu notarialnego jest jego bezpieczeństwo. Dokument cały czas pozostaje w kancelarii i jest zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Uniemożliwia to, dostanie się dokumentu w niepowołane ręce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Laura Ferorelli Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. lubelskie20-037 Lublin, Aleje Racławickie 10 lok. 18
-
Aleksandra Wichniarek Notariusz Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. pomorskie76-200 Słupsk, Kilińskiego 8 lok. 1
-
Kancelaria Notarialna Elżbieta Pustuł-Zielińska
Notariusze
woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, Bandrowskiego 3 lok. 5