Dlaczego warto walczyć o odszkodowanie za wypadek?
Wypadki wydarzają się wszędzie – w domu, na drodze, w pracy czy w innych miejscach publicznych. Tuż po przykrych i traumatycznych doświadczeniach człowiek może nie mieć ani siły, ani ochoty, by myśleć o odszkodowaniu. I nic w tym dziwnego, tym bardziej, że staranie się o pieniężną rekompensatę jest związane z wieloma formalnościami. Niemniej jednak nie powinniśmy tak łatwo odpuszczać, bo w większości przypadków będziemy tego żałować.
Odszkodowanie a jakość życia
Trzeba wziąć pod uwagę różne scenariusze. Na przykład wskutek wypadku samochodowego, potrącenia na przejściu czy błędu medycznego możemy odnieść poważne obrażenia. Niewykluczone, że będziemy potrzebować drogich leków i rehabilitacji, prywatnej opieki lekarskiej czy niezbędnych do funkcjonowania sprzętów. Wszystko to oznacza wzrost kosztów życia. A co jeśli staniemy się częściowo bądź całkowicie niezdolni do pracy? Pewne jest jedno: wówczas wydatki nie zmaleją. Dlatego zawsze trzeba starać się o odszkodowanie za wypadek, nawet gdy uszczerbek na zdrowiu jest niewielki. Na marginesie: miejmy świadomość, że skutki wypadku nie muszą pojawić się bezpośrednio po nim, a w dalszej przyszłości.
Wypadek to szkody zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wiele osób w tym miejscu zapewne wysunęłoby następujący argument: żadne pieniądze nie zrekompensują strat moralnych. I rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić. Niemniej jednak odszkodowanie może pokryć koszty psychoterapii, która nieraz ratuje nie tylko jakość życia, ale samo życie.
Jak walczyć o odszkodowanie?
Procedurę odszkodowawczą rozpoczyna złożenie wniosku. Należy zgromadzić niezbędną dokumentację, która wykaże, jak duże straty poniósł poszkodowany. Konkretne dowody różnią się w zależności od rodzaju wypadku. Przykładowo, jeśli ulegniemy wypadkowi drogowemu, to powinniśmy dysponować dokumentacją medyczną i rachunkami potwierdzającymi choćby zakupy w aptece czy sklepie z wyposażeniem medycznym – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Adwokackiej Krakowiński w Łodzi, zajmującej się dochodzeniem odszkodowań na rzecz osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji.
Walczmy o świadczenia, bo mamy do tego prawo, co więcej, w wielu przypadkach po prostu nam się należą. I nie zakładajmy z góry, że nie warto tego robić, bo roszczenia zapewne dawno uległy przedawnieniu. Nawiązując do powyższego przykładu – jeśli zostaniemy poszkodowani w wypadku samochodowym, mamy z reguły 3 lata, aby ubiegać się o odszkodowanie. Wszelkie terminy dochodzenia roszczeń majątkowych wskutek różnego typu wypadków reguluje kodeks cywilny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana