Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż?

Targi nieruchomości, portale społecznościowe, agencje. Sposobów na znalezienie mieszkania jest wiele. Gdzie zatem szukać mieszkania na sprzedaż? Czy opłaca się brać udział w licytacji komorniczej? Co jeszcze należy wziąć uwagę? Wreszcie – jaki jest koszt nabycia i utrzymania mieszkania? Dowiedz się tego z naszego artykułu, w którym odpowiemy na powyższe pytania.
Gdzie szukać mieszkań na sprzedaż?
Szukasz mieszkania w Rzeszowie lub innej miejscowości? Wejdź na strony deweloperów! Znajdziesz tutaj:
- obecne realizacje
- terminy
- wyceny
- wizualizacje
Z przedstawicielem dewelopera można się skontaktować przez czat, e-maila czy telefon. Dobrym wyjściem jest także skorzystanie z agencji nieruchomości. Umożliwia to zaoszczędzenie cennego czasu czy stresu. W trakcie spotkania dobrze jest określić swoje preferencje. Niestety trzeba się liczyć z uiszczeniem opłaty. Wynosi ona 2-3% od ceny mieszkania. Oznacza to, że im niższa cena nieruchomości, tym mniejsza jest prowizja.
Oprócz tego sprawdź portale ogłoszeniowe. Często można w Internecie znaleźć okazyjne oferty. Znajdują się zarówno na portalach sprzedażowych, jak i forach dyskusyjnych bądź grupach na portalach społecznościowych. Natomiast na targach nieruchomości możesz porównać ceny obiektów mieszkalnych na rynku. To także dobra okazja do zorientowania się w nowinkach architektonicznych. Możesz również poznać oferty agencji.
A może licytacje komornicze?
Alternatywą mogą być licytacje komornicze. W tym celu należy sprawdzić obecne postępowania egzekucyjne. Warto wiedzieć, że cena nieruchomości tego typu jest o ¼ niższa niż jej właściwa wartość na rynku. Należy jednak wpłacić wadium o wysokości 1/10 oszacowanej kwoty. Nie trzeba się martwić obciążeniami, gdyż dobro kupującego jest ochronione. Innym sposobem jest szukanie nieruchomości na sprzedaż poprzez pośrednika. Warto skorzystać z porad prawnych. Specjalista weźmie pod uwagę Twoje oczekiwania i przedstawi przygotowane oferty. Nie możesz także zapomnieć o znalezieniu czasu potrzebnego do składania wizyt w wybranych lokalach bądź biurach sprzedażowych. Następnym krokiem jest wykończenie i formalności.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Przed kupnem mieszkania warto się zastanowić, jakie właściwie będzie spełniać Twoje warunki. Dopiero potem weź pod uwagę:
- cenę – sprawdź przedział cenowy oraz dodatkowe opłaty za Internet czy media
- lokalizację – oraz opłaty za dojazd
- rodzaj mieszkania – kamienica, blok, domek jednorodzinny
- liczba pokojów – kawalerka, mieszkanie dla pary lub ze współlokatorami
- wyposażenie i umeblowanie
Jaki jest koszt zakupu i utrzymania mieszkania?
Najpierw należy sprawdzić swoje finanse i ewentualnie zdolność kredytową. W kosztorysie powinny się znaleźć nie tylko koszty zakupu, ale też remonty, nabycie mebli czy urządzeń. W ten sposób możesz ocenić, w jakim przedziale cenowym będziesz szukać obiektów. Dobrze jest się zapoznać z cenami za 1 metr kwadratowy. Oprócz kosztów za mieszkanie w Białymstoku lub innej miejscowości trzeba uwzględnić:
- czynsz
- rachunki
- opłaty za media
W przypadku pomocy notarialnej wysokość taksy przy tworzeniu aktu notarialnego nabycia nieruchomości zależy od wartości nabytego przedmiotu. Do 3 000 złotych wynosi 100 złotych, a powyżej 100 złotych oraz 3% nadwyżki powyżej tej kwoty. Od 30-60 000 złotych wiąże się z ceną 710 złotych i 1% nadwyżki, powyżej 2 000 000 wynosi 6 770 złotych i 0,25% nadwyżki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jan Półtorak Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. wielkopolskie63-300 Pleszew, Poznańska 57 lok. 1
-
Kancelaria Radcy Prawnego Marka Stejblisa
Doradztwo prawne
woj. mazowieckie01-014 Warszawa, Żytnia 16 lok. 54
-
Renata Florczak Kancelaria Prawna-Radca Prawny
Radcy prawni
woj. dolnośląskie50-346 Wrocław, Sienkiewicza 95 lok. 1
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci
woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b