Jak dzielony jest majątek po rozwodzie?

Sprawa rozwodowa jest zwykle sporym przeżyciem i wiąże się z wysokim poziomem emocji. Uzyskanie orzeczenia o rozwodzie przerywa wprawdzie trwanie małżeństwa i całkowicie zmienia stosunki prawne między małżonkami, lecz nie kończy definitywnie wzajemnych rozliczeń. Po uzyskaniu rozwodu przychodzi zwykle czas na załatwienie spraw związanych z posiadanym majątkiem i dokonanie jego podziału.
Co składa się na majątek wspólny?
Majątek wspólny może powstać w chwili zawarcia małżeństwa, o ile małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie intercyzy, albo w wyniku zmian w panującym między nimi ustroju majątkowym. Przy istnieniu wspólności majątkowej całość posiadanych przez małżonków dóbr zalicza się do majątku osobistego albo wspólnego. Majątki osobiste składają się ze środków pieniężnych oraz rzeczy posiadanych przed momentem zawarcia małżeństwa lub zmianą umowy majątkowej. Będą to m.in. nieruchomości – mieszkania, domy lub ziemia – a także ruchomości – samochody, biżuteria, meble bądź dzieła sztuki. Majątek osobisty będzie powiększany o uzyskiwane spadki, darowizny, odszkodowania i należności z tytułu praw autorskich. Na majątek wspólny złożą się natomiast dochody z działalności zarobkowej – prowadzenia firmy lub pracy. W razie wątpliwości do tego, czy konkretne rzeczy można zaliczyć do majątku osobistego, czy wspólnego, dobrze będzie skontaktować się z prawnikiem. Pomoc prawną przy rozwodach w Warszawie można uzyskać m.in. w Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis.
Jaka jest procedura podziału majątku?
Podział majątku może być dokonany na drodze ugody między małżonkami lub w wyniku rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. W pierwszym przypadku małżonkowie mogą zdecydować o dowolnym rozdysponowaniu posiadanych ruchomości i nieruchomości oraz środków pieniężnych podpisując umowę. Musi mieć ona postać aktu notarialnego, jeśli w skład majątku wchodzą nieruchomości. W drugim obowiązuje zasada podziału majątku na dwie równe części, a odstępstwa od niej możliwe będą jedynie w szczególnych przypadkach. Stanie się tak, kiedy sąd uzna, że istnieją po temu ważne powody – np. uzależnienie współmałżonka od alkoholu czy hazardu – a także wtedy, gdy współmałżonek przyczyniał się w nierównym stopniu do pomnażania majątku wspólnego, mimo że dysponował taką możliwością, w sposób rażący i uporczywy. Pomoc w kwestii podziału majątku można uzyskać w Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis, która służy klientom zarówno poradami prawnymi, jak i podejmuje się reprezentowania ich w postępowaniach sądowych lub negocjacjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Katarzyna Okła-Dzienis
Adwokaci
woj. podlaskie15-410 Białystok, Kijowska 7 lok. 2
-
Jolanta Pyka Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ofiar Oświęcimskich 3 lok. 3
-
Kancelaria Adwokacka Dagmara Lasocka
Adwokaci
woj. mazowieckie03-982 Warszawa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 44 lok. 7
-
Beata Kotula Kancelaria prawna
Radcy prawni
woj. dolnośląskie50-327 Wrocław, Świętokrzyska 57 lok. 2