Jak napisać pismo do prokuratury? Zadania prokuratury

Spis treści
Prokuratura jest urzędem państwowym, którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w kraju. Do jej głównych zadań zalicza się zaskarżanie do sądów decyzji, które nie są zgodne z prawem, a także ściganie przestępstw czy udział w procesie legislacyjnym. Jakie są rodzaje pism, które się do niej wnosi? Co powinny zawierać dokumenty? Jakie są główne obowiązki prokuratury krajowej? Sprawdzamy!
Jak działa prokuratura?
W skład obowiązków prokuratury w zasadzie na całym świecie wchodzi ochrona praworządności czy ściganie osób, które popełniły przestępstwo. Na straży stoi Prokurator Generalny, który jest jednocześnie Ministrem Sprawiedliwości. Jemu podlegają jednostki prokuratury, a więc:
Przeczytaj również: Co można zgłosić do prokuratury?
- prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych
- prokuratorzy wojskowych jednostek organizacyjnych
- prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – a więc Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Zadania i obowiązki prokuratury
Do obowiązków prokuratury krajowej zalicza się:
- prowadzenie lub monitoring postępowania przygotowawczego w sprawach karnych
- pełnienie funkcji oskarżyciela publicznego w sądzie
- wytaczanie powództw w obszarze karnym i cywilnym
- składanie wniosków i udział w sprawach karnych i cywilnych
- udział w postępowaniu sądowym – w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy czy w zakresie ubezpieczeń społecznych
Oprócz tego z prawa o prokuraturze można się o pozostałych zadaniach. Podejmują środki, które są przewidziane prawnie, których celem jest właściwie stosowanie prawa w postępowaniu: sądowym, administracyjnym czy w innych postępowaniach. Nadzoruje także wykonanie wyroków w sprawach karnych czy postanowień o tymczasowym aresztowaniu. Prowadzi badania w sytuacji problematyki przestępczości, a także zapobiegania i zwalczania. Może również zaskarżyć do sądu decyzje administracyjne, które są niezgodne z prawem, a także udział w postępowaniu sądowym w zakresie zgodności z prawem decyzji. Zajmuje się także koordynacją działalności w kwestii ścigania przestępstw, które prowadzą inne organy państwowe. Warto wiedzieć, że współdziała z organami państwowymi czy jednostkami organizacyjnymi, czy społecznymi. W ten sposób zapobiegają rozwojowi przestępczości czy naruszeniom prawa. Oprócz tego opiniowuje projekty aktów normatywnych.
Rodzaje pism procesowych
W Internecie można znaleźć gotowe wzory dokumentów:
- wniosku o udostępnienie informacji publicznej
- powiadomienie o popełnieniu przestępstwa
- pouczenie dla podejrzanego
- pouczenie dla pokrzywdzonego
- pouczenie dla tymczasowo aresztowanego
- pouczenie dla zatrzymanego Europejskim Nakazem Aresztowania
- pouczenie dla świadka
Z czego powinno się składać pismo?
Pismo powinno zawierać miejscowość oraz datę jego sporządzenia. Informacje te muszą się znaleźć w prawym górnym rogu dokumentu. W lewym górnym rogu natomiast powinny się znaleźć dane osoby zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa. Chodzi tu o dane kontaktowe, imię i nazwisko. Na środku dobrze, aby znalazło się określenie danej prokuratury. Zwykle jest to prokuratura rejonowa. Poniżej powinien się znaleźć tytuł pisma na przykład „Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa”. Pod nim musi się znaleźć treść zawiadomienia. Powinna być określona osoba oraz zakres przestępstwa z przydzielonym danym artykułem z choćby kodeksu karnego. Nie może zabraknąć uzasadnienia, a więc między innymi czasookresu czy wskazania szkód materialnych, czy niematerialnych. Dobrze, aby do pisma dołączyć dowody na przykład zeznanie świadka. Na końcu pisma powinna się znaleźć prośna o wszczęcie postępowania karnego. Pismo powinno być zakończone podpisem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana