Jak podzielić majątek przy rozwodzie?
Podział majątku przy rozwodzie może oznaczać nieporozumienie małżonków, jednak nie zawsze musi tak być. Istnieją różne sposoby podziału majątku wspólnego. Czy podział majątku wymaga wszczęcia postępowania sądowego? W jaki sposób ustalić nierówne udziały w majątku? Wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, aby sporządzić korzystną umowę.
Sposoby podziału majątku przy rozwodzie
Sprawy rozwodowe nierzadko są czasochłonne i stresujące. Mimo to ich zakończenie nie zawsze skutkuje porozumieniem między byłymi małżonkami. W większości przypadków para dąży do sprawiedliwego podziału majątku wspólnego. Należy pamiętać, że sąd co do zasady nie dzieli majątku podczas sprawy rozwodowej. Byli małżonkowie mogą dążyć do podziału majątku wspólnego, czyli wszelkich dóbr, które stały się ich własnością po zawarciu związku małżeńskiego. Sprawie nie podlegają majątki osobiste, które zgromadzono przed wejściem w związek małżeński.
Przeczytaj również: Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności i ile trwa sprawa?
Istnieją różne sposoby podziału majątku wspólnego. W wielu przypadkach strony sporu decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej w Kaliszu. Niektórzy decydują się na umowny podział majątku, który polega na dojściu do porozumienia bez angażowania sądu. Jednak nawet w tej sytuacji należy sporządzić odpowiednią umowę. Jeżeli para nie może dojść do porozumienia, istnieje możliwość rozpoczęcia postępowania sądowego. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego, wnosząc opłatę sądową.
Czy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?
W większości przypadków byli małżonkowie dzielą się majątkiem wspólnym po połowie. Istnieją jednak sytuacje, gdy jedna ze stron miała znacznie większy udział w tworzeniu tego majątku. Małżonek, który domaga się ustalenia nierównych udziałów, jest zobowiązany do udowodnienia swoich racji. Niezależnie od sposobu podziału majątku, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczony specjalista, tj. adwokat Krzysztof Kaczmarek z Kalisza, doprowadzi do zawarcia korzystnej umowy.
Ekspert usprawni cały proces, nie dopuszczając do wystąpienia problematycznych komplikacji. Na skutek postępowania byli małżonkowie mogą uzyskać konkretne rzeczy. W takim przypadku żona może zostać właścicielką domu, a mąż właścicielem mieszkania. Innym sposobem na wyjście ze współwłasności jest przyznanie jednemu z małżonków konkretnego składnika majątku. Niektórzy postanawiają sprzedać wszystkie własności i podzielić się uzyskanymi pieniędzmi. Niezależnie od metody podziału majątku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby ustanowić korzystne warunki umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana