Jak prowadzić negocjacje z wierzycielami?

Rozmowy z wierzycielami nie są łatwe. Warto jednak pamiętać, że uciekanie od problemu nie sprawi, że ten zniknie. Z wierzycielami należy negocjować i podejmować dialog – w końcu obydwu stronom zależy na pozytywnym rozpatrzeniu sprawy. Dzięki temu być może uda się spłacić dług na korzystnych dla dłużnika warunkach, a jednocześnie zaspokoić żądania wierzyciela. Podpowiadamy, jak prowadzić skuteczne negocjacje.
Najważniejsze zasady dotyczące negocjacji z wierzycielami
Nietrudno wpaść w spiralę zadłużenia, natomiast znacznie trudniej jest z niej wyjść. Nie jest to jednak niemożliwe: jeśli się postaramy, uzyskamy nawet całkowite oddłużenie. Wymaga to jednak nieco wysiłku, przede wszystkim podczas negocjacji z wierzycielami. Nam zależy na tym, aby kolokwialnie mówiąc „dali nam spokój”, natomiast wierzycielom – abyśmy spłacili zadłużenie. Jakie są więc najważniejsze zasady podczas negocjacji?
Po pierwsze: otwarcie na kontakt. Ukrywanie się przed wierzycielami nie rozwiąże problemu. Istotne jest, aby przedstawić swoją propozycję, a jednocześnie mierzyć siły na zamiary. Najważniejsze, aby plan spłaty był możliwy do realizacji. Popłaca również szczerość oraz uczciwość – nawet jeśli miesięcznie będziemy spłacać niewielkie kwoty, jednak będziemy robić to regularnie, wierzyciele spojrzą na nas przychylniej, a być może zgodzą się nawet na częściowe umorzenie długu (np. odsetek karnych). Dlatego podstawą skutecznych negocjacji z wierzycielami jest rozmowa.
Pomoc prawna: układ konsumencki
Negocjacje najlepiej rozpocząć jak najszybciej: możemy bowiem negocjować z wierzycielem lub windykatorem, nie zaś z komornikiem. Dlatego, jeśli czujemy, że zbliżamy się do granicy niewypłacalności lub już jesteśmy niewypłacalni, skorzystajmy z pomocy prawnej specjalistów: pomoc zadłużonym oferuje np. Eureka Restrukturyzacje ze Szczecina. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie mamy możliwości: oprócz upadłości konsumenckiej (czyli likwidacji majątku) możemy także skorzystać z układu konsumenckiego.
Układ konsumencki pozwala na zawarcie paktu z wierzycielami zazwyczaj na okres pięciu lat. W tym czasie następuje zawieszenie postępowań egzekucyjnych, jednak dłużnik ma obowiązek spłaty wierzytelności na warunkach zatwierdzonych w układzie. Jeśli tego nie zrobi, układ zostanie uchylony, a tym samym nastąpi powrót do zadłużenia sprzed momentu wszczęcia postępowania, dlatego warto się do niego stosować. Zwłaszcza że dzięki układowi można uniknąć likwidacji majątku w całości lub części, a szanse na oddłużenie są duże.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Monika Ochnio-Pawluczuk Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. mazowieckie08-110 Siedlce, ks. bpa Świrskiego 14
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci
woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Gratus s.c. Kancelaria Radców Prawnych
Radcy prawni
woj. pomorskie81-706 Sopot, Czyżewskiego 8-10 lok. 1D
-
Adam Bratkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. lubelskie20-029 Lublin, Curie-Skłodowskiej 10 lok. 4A