Jakie informacje powinny znajdować się w prospekcie deweloperskim?
Prospekt deweloperski jest jednym z elementów, których wprowadzenie w ustawie deweloperskiej miało na celu jeszcze lepszą ochronę praw konsumentów, czyli nabywców mieszkań. W naszym artykule dokładnie opisujemy co to jest prospekt deweloperski, dlaczego musi być prowadzony dla każdej inwestycji budowlanej oraz jakie dokładnie dane się w nim znajdują.
Podstawa prawna prospektu deweloperskiego
Obowiązek sporządzenia prospektu deweloperskiego, w którym będą przedstawione wszystkie informacje na temat danej inwestycji budowlanej narzuca na wykonawcę tzw. ustawa deweloperska. Dokładna specyfikacja prospektu deweloperskiego jest opisana w art. 17 Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zgodnie z tymi zapisami deweloper, który rozpoczął sprzedaż nieruchomości w danej inwestycji jest zobowiązany do sporządzania prospektu informacyjnego, w którym będą się znajdowały wszystkie istotne informacje dotyczące danego przedsięwzięcia.
Z jakich elementów składa się prospekt deweloperski?
W ustawie deweloperskiej są szczegółowo określone wszystkie elementy prospektu informacyjnego o inwestycji deweloperskiej. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Nowa Deweloper w Częstochowie – jednej z największych i najbardziej cenionych firm deweloperskich w Zagłębiu Dąbrowskim:
Zgodnie z ustawą deweloperską firma deweloperska przed podpisaniem umowy z nabywcą nieruchomości jest zobowiązana do przekazania mu szczegółowych informacji na temat swojej sytuacji prawnej i finansowej, na temat całej inwestycji budowlanej oraz na temat danego lokalu mieszkalnego. Dokładny zakres informacji, jakie powinny się znaleźć w prospekcie jest określony w załączniku do ustawy.
6 najważniejszych elementów prospektu deweloperskiego
Prospekt deweloperski jest tak naprawdę prospektem informacyjnym na temat danej inwestycji deweloperskiej. Żeby mógł w pełni spełniać wymagania ustawowe i dawać najważniejsze informacje dla nabywców np. mieszkania z rynku pierwotnego, musi się składać z 6 najważniejszych części:
- Informacje o deweloperze – czyli m.in. dane identyfikacyjne (numer KRS, NIP, REGON, adres siedziby firmy i dane kontaktowe). Deweloper może też tu zawrzeć informacje na temat wcześniej realizowanych inwestycji.
- Informacje o nieruchomości – numer i obręb działki, adres realizacji przedsięwzięcia, nr księgi wieczystej oraz informacje o obciążeniach hipotecznych nieruchomości.
- Informacje dotyczące budynku – informacje o pozwoleniu na budowę, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji oraz planowany termin przeniesienia praw własności nieruchomości na nabywcę.
- Sposób finansowania – informacje o sposobie i procencie udziału źródeł finansowania, czyli m.in. środków własnych i kredytu.
- Przeznaczenie nieruchomości i inwestycje w pobliżu – czyli informacje o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i o tym, jaka jest dopuszczona maksymalna wysokość zabudowy i dopuszczalny procent zabudowy działki.
- Warunki odstąpienie od umowy deweloperskiej – powinny być one dokładnie opisane w prospekcie deweloperskim i być zgodne z warunkami odstąpienia, które będą zawarte w umowie deweloperskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana