Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Zadłużenie w bankach spędza sen z powiek wielu osobom. Co można zrobić, aby wyplątać się ze spirali długów? Odpowiedzią może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co kryje się pod tym terminem? Jak przebiega proces ogłoszenia upadłości? A przede wszystkim, jakie niesie on za sobą skutki – zarówno te pozytywne, jak i negatywne? Czas rozwiać wątpliwości.
Czym jest upadłość konsumencka?
Ogłoszenie upadłości wielu osobom może kojarzyć się jedynie z podmiotami gospodarczymi. Możliwe jest jednak także ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym jest ona w praktyce? Jest to proces przeprowadzany w przypadku niewypłacalności konsumenta, mający na celu całkowite lub częściowe pozbycie się długów.
Korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Osoby, które decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, kierują się przede wszystkim korzyściami, jakie mogą uzyskać dzięki takiemu rozwiązaniu. Pierwszą i najważniejszą z nich, jest częściowe, a rzadziej całkowite uwolnienie się od długów.
Co do zasady, majątek dłużnika wchodzi do tak zwanej masy upadłościowej przeznaczonej na spłatę wierzycieli, a także pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Co ważne, wchodzi do niej także wynagrodzenie za pracę. Od momentu ogłoszenia upadłości to syndyk zarządza masą upadłościową.
Nie oznacza to jednak, że dłużnik zostaje pozbawiony środków do życia. Syndyk jest zobowiązany pozostawić kwotę wolną, która zostanie przeznaczona na podstawowe potrzeby dłużnika i ewentualnie jego rodziny. Dodatkowo syndyk nie zajmuje rzeczy codziennego użytku, takich jak pralka czy lodówka, oraz narzędzi niezbędnych do pracy.
Proces ogłaszania upadłości konsumenckiej nie należy do najłatwiejszych. Z tego względu najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Oferują ją różnego rodzaju kancelarie, w tym Kancelaria Radcowska Mariusz Kimus w Częstochowie. Doświadczony prawnik przeprowadzi nas przez ogłoszenie upadłości krok po kroku, tłumacząc wszystkie prawne zawiłości.
Wady ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Postępowanie upadłościowe niesie też za sobą negatywne skutki dla konsumenta. Dla przykładu, ze względu na zajęcie całego majątku przez syndyka, dłużnik nie może nim rozporządzać, na przykład sprzedać mieszkania czy innej, wartościowej rzeczy.
Dłużnik ograniczony jest także w kwestii zawierania umów. Może on zawierać tylko te, które nie pogłębią jego zadłużenia. W praktyce oznacza to, że konsument po ogłoszeniu upadłości może zawierać jedynie drobne umowy życia codziennego, związane na przykład z kupnem artykułów spożywczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Radcy Prawnego Agata Bilska
Radcy prawni
woj. mazowieckie26-600 Radom, Zegara Słonecznego 2 lok. 5
-
Kancelaria Radcy Prawnego Marka Stejblisa
Adwokaci
woj. mazowieckie01-014 Warszawa, Żytnia 16 lok. 54
-
Geran Kancelaria Radcy Prawnego Gerard Madejski
Radcy prawni
woj. mazowieckie03-994 Warszawa, Wał Miedzeszyński 420a lok. 6
-
Piotr Tworkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. dolnośląskie50-008 Wrocław, Tadeusza Kościuszki 65 lok. 6