Jakie wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?

Dlaczego akt notarialny musi spełniać pewne wymogi formalne? Nieprawidłowo sporządzony dokument nie będzie uznany za zgodny z obowiązującym prawym. Pismo jest potwierdzeniem, że opisane w nim czynności między określonymi stronami miały miejsce w danym dniu. Niektóre sytuacje wymagają sporządzenia aktu notarialnego, ale wiele osób decyduje się na to, aby zyskać bezpieczeństwo. Jakie wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?
Odpowiednia zawartość aktu notarialnego
Według obowiązujących przepisów niektóre sytuacje wymagają sporządzenia aktu notarialnego. Do notariusza należy się udać, chociażby gdy decydujemy o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie pismo będzie również obowiązkowe w przypadku pewnych czynności związanych z prowadzeniem lub przekształceniem spółki. Spisanie aktu notarialnego jest niezbędne, kiedy chcemy sprzedać nieruchomość bądź ustanowić hipotekę. Można wyróżnić wiele czynności prawnych, które wymagają podjęcia współpracy z notariuszem.
Przeczytaj również: Czym jest umowa dożywocia, kiedy ma zastosowanie i jakie są jej zalety?
Co musi zawierać akt notarialny, aby uznano go za dokument urzędowy? Po pierwsze należy wskazać datę i miejsce sporządzenia pisma, a także nazwisko notariusza oraz adres jego kancelarii. Prawidłowo spisany akt zawiera nazwiska stron, które podpisują dokument, informacje o miejscu zamieszkania i imionach rodziców osób fizycznych. Jeżeli dokument dotyczy osób prawnych, pismo musi wskazywać na nazwy i siedziby firm oraz nazwiska ich reprezentantów. W akcie notarialnym należy umieścić dane każdego, kto jest obecny przy spisywaniu aktu notarialnego.
Przeczytaj również: Notariusz a pełnomocnictwa - co warto wiedzieć?
Pozostałe wymogi formalne, które musi spełniać akt notarialny
Akt notarialny powinien przedstawiać dokładny opis dokonanej czynności przez wskazane w piśmie strony. Co jeszcze należy zawrzeć w dokumencie? Oświadczenie o odczytaniu i przyjęciu aktu notarialnego, a także podpisy osób fizycznych bądź reprezentantów osób prawnych. W piśmie należy umieścić informacje dotyczące ewentualnej odpowiedzialności karnej oraz opłacie notarialnej. Akt notarialny powinien podpisać notariusz i każdy, kto uczestniczył przy spisywaniu dokumentu.
Przeczytaj również: Czym są akty notarialne?
Akt notarialny jest dokumentem urzędowym wskazującym, że doszło do jakichś czynności prawnych. Stanowi zabezpieczenie dla obydwu stron porozumienia. Akty notarialne sporządza np. notariusz Aleksandra Jaskulska z Dąbrowy Górniczej. Dzięki współpracy z notariuszem można mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostaną przygotowane zgodnie z obowiązującym prawem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Banderski Michał Rzączyński Spółka cywilna Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. lubelskie20-071 Lublin, Wieniawska 8 lok. 3
-
Kancelaria Notarialna - Notariusz Violetta Ratajczak
Notariusze
woj. kujawsko-pomorskie85-005 Bydgoszcz, Gdańska 51 lok. 4b
-
Kancelaria Notarialna - dr Monika Nowak-Jaroszyk Notariusz
Notariusze
woj. wielkopolskie61-622 Poznań, Naramowicka 38 lok. 6