Najczęstsze przyczyny sporów spadkowych

Spis treści
- Brak ważnego testamentu
- Nieporozumienia dotyczące podziału majątku opisanego w testamencie
- Wydziedziczenie
Spory spadkowe są częstym zjawiskiem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W wielu rodzinach po śmierci osoby bliskiej dochodzi do sporów o podział majątku i nieruchomości. Spory te mogą być bardzo kontrowersyjne i nacechowane emocjonalnie, co czyni je trudnymi do rozwiązania. W niniejszym artykule omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn sporów spadkowych w Polsce.
Brak ważnego testamentu
Jedną z najczęstszych przyczyn sporów spadkowych jest brak ważnego testamentu. Bez ważnego testamentu trudno jest określić, kto powinien otrzymać jaką część majątku. Może to prowadzić do nieporozumień pomiędzy członkami rodziny wywołanych obawą o to, że niektórzy z nich zostaną wykluczeni z otrzymania jakiejkolwiek części majątku lub zostaną niesprawiedliwie potraktowani. Warto pamiętać, że w przypadku braku testamentu obowiązuje tzw. dziedziczenie ustawowe, które reguluje sprawy związane z dziedziczeniem majątku, w tym m.in. określa krąg spadkobierców itp.
Przeczytaj również: Jakie są prawa i obowiązki małżonków w kontekście podziału majątku wspólnego?
Nieporozumienia dotyczące podziału majątku opisanego w testamencie
Inną częstą przyczyną sporów o spadek jest brak zgody na podział majątku zawarty w testamencie. Przy podziale majątku pomiędzy członków rodziny, ważne jest, aby zapewnić, że każda osoba otrzyma swoją sprawiedliwą część. Jednakże, może to być trudne w sytuacji, gdy osoba spisująca testament przeznaczyła jednemu członkowi rodziny większą część spadku, a drugiemu mniejszą lub nawet pominęła jednego ze spadkobierców. Sytuacja taka często jest powodem waśni rodzinnych. Dodatkowo skutkować może podważeniem testamentu czyli zakwestionowaniem jego zasadności. W konsekwencji skłaniać może do odwiedzenia kancelarii adwokackiej specjalizującej się w sprawach spadkowych. Warto wiedzieć, że osoba pominięta ma prawo ubiegania się o tzw. zachowek. W Strzelcach Opolskich sprawami majątkowymi zajmuje się na przykład kancelaria Rafała Cichonia.
Wydziedziczenie
W skrajnych przypadkach może dojść do wydziedziczenia członka rodziny przez osobę spisującą testament. W takiej sytuacji osoba wydziedziczona może odwoływać się od takiej decyzji np. kwestionując zasadność wydziedziczenia. Tego rodzaju sprawy powinno się w takim wypadku rozwiązywać na drodze sądowej, w czym pomóc może wsparcie doświadczonego adwokata specjalizującego się w sprawach spadkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Patryk Łytko Prawnik Radca prawny Kancelaria prawna
Radcy prawni
woj. dolnośląskie58-316 Wałbrzych, Wieniawskiego 74 lok. 303
-
Adw. Dariusz Minkus Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. dolnośląskie67-200 Głogów, rondo Konstytucji 3 Maja 1 lok. pok. 214
-
Beata Kotula Radca Prawny Kancelaria prawna
Radcy prawni
woj. dolnośląskie50-327 Wrocław, Świętokrzyska 57 lok. 2
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Skindzielewski
Adwokaci
woj. warmińsko-mazurskie16-400 Gołdap, pl. Zwycięstwa 8a lok. 4