Opłata adiacencka podziałowa – co warto wiedzieć
Opłata adiacencka związana jest z podziałem nieruchomości, jednak nie każdy podział powoduje jej naliczenie. Czym dokładnie jest opłata adiacencka podziałowa i kiedy obowiązuje? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i dowiemy się, kiedy opłata adiacencka jest wymagana. Poznamy także, jakie są jej skutki. Zapraszamy do lektury.
Podział nieruchomości a opłata adiacencka
Opłata adiacencka z tytułu podziału może być naliczona na skutek dokonania podziału zgodnie z art. 92 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Warto jednak zaznaczyć, że opłata adiacencka jest ściśle powiązana tylko z podziałem określonym w rozdziale 1 działu III tej ustawy. Podział dokonany zgodnie z innym przepisem nie rodzi skutku w postaci opłaty adiacenckiej. Dlatego podział dokonany w sprawach sądowych może, ale nie musi powodować powstania opłaty.
Co to jest podział nieruchomości
Podział nieruchomości to działanie (zespołem działań), którego skutkiem jest powstanie nowych nieruchomości oraz/lub podział praw do nieruchomości, które przysługiwały określonym podmiotom. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wprowadzają definicji podziału nieruchomości, natomiast precyzują działania podejmowane w stosunku do samej nieruchomości.
Przeczytaj również: Zasady podziału majątku po rozwodzie
Podział ewidencyjny a prawny
Skutkiem podziału w trybie art. 92 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest powstanie nowych działek ewidencyjnych. W tym przypadku nie powstaje nowy podział prawny, a jedynie jest to podział ewidencyjny. Dopiero przeniesienie własności części nieruchomości (np. umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego) wprowadza podział prawny. Wyjątkiem są działki wydzielone pod drogi publiczne, które z mocy prawa przechodzą na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa. W związku z tym, przy wykonywaniu podziału ewidencyjnego dla opłaty adiacenckiej podziałowej wyłącza się powierzchnię dróg.
Przeczytaj również: Jak wygląda wycena nieruchomości?
Wycena nieruchomości a opłata adiacencka
Przy wycenie wartości nieruchomości bierze się pod uwagę cechy fizyczne, prawne i otoczenia wycenianej nieruchomości. W przypadku opłaty adiacenckiej należy przyjąć powierzchnię bez dróg, gdyż inaczej wynik wyceny zostałby zniekształcony i zmiana wartości byłaby odniesiona od innej niż wyceniana nieruchomość. Pomoc w kwestiach związanych z opłata adiacenacką podziałową dostępna jest w ofercie firmy Aedium.
Opłata adiacencka podziałowa jest ściśle związana z podziałem nieruchomości, jednak nie każdy podział powoduje jej naliczenie. Ważne jest rozróżnienie, na podstawie których przepisów dokonano podziału nieruchomości, gdyż to wpływa na ewentualne naliczenie opłaty adiacenckiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana