Restrukturyzacja firmy a pracownicy

Restrukturyzacja firmy jest jednym z elementów programu naprawczego dla przedsiębiorstw z różnych gałęzi gospodarki. Często przeprowadza się ją także w przypadku zmian, które wynikają z konieczności zwiększenia wydajności firmy, a także jej optymalizacji. W praktyce taki proces umożliwia osiągnięcie lepszych wyników finansowych. Jak taki proces może wpłynąć na pracowników danego przedsiębiorstwa?
Z czym wiąże się restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Postępowanie restrukturyzacyjne w przypadku firmy może przybierać, postać:
- postępowania układowego,
- przyspieszonego postępowania układowego,
- postępowania sanacyjnego,
- postępowania o zatwierdzenie układu.
Postępowanie sanacyjne można porównać do postępowania likwidacyjnego. W tym przypadku przedsiębiorcy otrzymują prawo do zwalniania pracowników, którzy są zatrudnieni na umowę terminową. Koniecznie muszą oni powiadomić pracownika o zaistniałej sytuacji z dwutygodniowym wypowiedzeniem lub – w przypadku zatrudnionych bezterminowo – w ciągu miesiąca. Wielu pracowników stając przed taką sytuacją, nie jest w stanie racjonalnie myśleć. Tymczasem odpowiedzią na ich obawy może okazać się doradztwo restrukturyzacyjne. Warszawa statystycznie jest jednym z miejsc w Polsce, gdzie znajduje się najwięcej specjalistów w tej dziedzinie.
Przeczytaj również: Ochrona interesów wierzycieli: jak odzyskiwać należności od dłużników?
Pracownik na drodze restrukturyzacji przedsiębiorstwa
Przedsiębiorcy, którzy zwolnili z firmy pracownika na drodze restrukturyzacji, mają obowiązek wypłacić mu odszkodowanie za pozostały okres wypowiedzenia. Nie mają natomiast obowiązku konsultować zamiaru ze związkiem zawodowym. Pracowników w tej sytuacji nie obowiązuje również urlop, przebywanie na zwolnieniu lekarskim, ochrona emerytalna, ciąża czy urlop macierzyński. Takie akcje muszą jednak pozostać zatwierdzone przez sędziego konsultanta, który stanowi nad danym przedsiębiorstwem kontrolę podczas dokonywania restrukturyzacji.
Przeczytaj również: Na czym polega restrukturyzacja firmy?
– Restrukturyzacja z punktu widzenia pracowników jest konieczna, aby zachować przynajmniej część miejsc pracy niezależnie od sytuacji finansowej w firmie. Pozwala to również na bieżące regulowanie sytuacji przez wpływ na prawa pracownika. Z pewnością jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż likwidacja całej firmy, przez co pracę tracą wszyscy zatrudnieni
– tłumaczy przedstawiciel kancelarii prawnej w Warszawie.
Restrukturyzacja nie jest prostym procesem, przez który firma może przejść sama. Aby osiągnąć sukces w zakresie restrukturyzacji, konieczne jest wsparcie doświadczonego doradcy prawnego.
Przeczytaj również: W jaki sposób doradztwo restrukturyzacyjne wpływa na negocjacje z wierzycielami?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Legalna Jazda - sprawy drogowe oraz karne adwokat
Adwokaci
woj. śląskie40-092 Katowice, Mickiewicza 14 lok. 1
-
Beata Kotula Radca Prawny Kancelaria prawna
Radcy prawni
woj. dolnośląskie50-327 Wrocław, Świętokrzyska 57 lok. 2
-
Piotr Tworkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. dolnośląskie50-008 Wrocław, Tadeusza Kościuszki 65 lok. 6