Różnice między radcą prawnym a adwokatem

Osoby borykające się z różnego rodzaju problemami prawnymi z reguły decydują się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów specjalizujących się w określonych dziedzinach prawa. Do ich dyspozycji w tym zakresie pozostają wykwalifikowani adwokaci oraz radcowie prawni. Klienci kancelarii prawniczych często zastanawiają się, do kogo powinni zwrócić się z prośbą o pomoc. Dowiedz się, czym zajmują się reprezentanci obu zawodów.
Radca prawny i adwokat – ogólna charakterystyka profesji
Radcowie prawni i adwokaci to osoby, które ukończyły 5-letnie studia prawnicze, a także odbyły stosowną aplikację (odpowiednio radcowską albo adwokacką), trwającą trzy lata. Do uzyskania konkretnych uprawnień niezbędne jest też zdanie egzaminu zawodowego.
Profesjonalni pełnomocnicy, zatrudniani w takich placówkach jak Kancelaria Prawna Radców Prawnych Michała Stępnia i Piotra Malinowskiego z Kołobrzegu, swoje obowiązki zawodowe wykonują zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Do ich zadań zalicza się świadczenie pomocy prawnej poprzez np. udzielanie porad, sporządzanie rozmaitych pism sądowych oraz opracowywanie projektów aktów prawnych. W określonych sytuacjach mogą oni pełnić funkcje obrońcy klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Uprawnienie to zostało im przyznane w 2015 roku.
Zakres obowiązków adwokata został uregulowany w ustawie z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze. W świetle obowiązującego prawa przedstawiciele tego zawodu dysponują takimi samymi kompetencjami, jak radcowie prawni.
Czym różni się adwokat od radcy prawnego?
Pomiędzy zawodami adwokata i radcy prawnego występuje znacznie więcej podobieństw niż różnic. Faktem jest jednak, że przedstawiciele tych profesji wykonują swoje obowiązki na podstawie dwóch odrębnych dokumentów prawnych. Co więcej, przynależą oni także do dwóch różnych samorządów zawodowych. Pomoc prawna oferowana klientom z Koszalina, Kołobrzegu i innych miast, której świadczeniem zajmują się profesjonalni pełnomocnicy, może dotyczyć rozmaitych gałęzi prawa.
Warto mieć świadomość, że polskie prawo przewiduje opcję zatrudnienia radców prawnych w firmach w oparciu o umowę o pracę. W takiej sytuacji nie mogą oni jednak występować w roli obrońcy swego mocodawcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci
woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Kancelaria Radcy Prawnego Dr Małgorzaty Maliszewskiej
Adwokaci
woj. mazowieckie02-323 Warszawa, Szczęśliwicka 27a lok. 3
-
Jolanta Pyka Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ofiar Oświęcimskich 3 lok. 3