Separacja. Jak to wygląda w praktyce?
Problemy i konflikty w małżeństwie często stają się przyczyną złożenia pozwu o rozwód. Wiele par jednak decyduje się także na alternatywę, jaką jest separacja. Formalnie nie kończy ona małżeństwa i daje małżonkom czas na przemyślenie i podjęcie istotnych decyzji co do przyszłości ich związku. Sprawdźmy, jak napisać pozew o separację, jak przebiega postępowanie i o czym orzeka wyrok sądu.
Jak złożyć pozew o separację?
Rozpoczęcie postępowania w sprawie separacji rozpoczyna się na podobnej zasadzie co złożenie pozwu o rozwód. Przede wszystkim pismo musi zostać opłacone oraz dostarczone do sądu okręgowego właściwego dla aktualnego lub ostatniego miejsca zamieszkania obu małżonków lub, gdy partnerzy nie mieszkali razem, jednego z nich.Sporządzenie pozwu natomiast jest ściśle podyktowane wymogami prawnymi. Adwokaci z Kancelarii Adwokackiej Mateusz Kozimor w Strzyżowie wskazują na to, że w piśmie muszą znaleźć się dane personalne obu stron postępowania. W przypadku, jeśli małżeństwo ma dzieci, konieczne jest również zawarcie informacji o liczbie, wieku oraz ich płci.
Przeczytaj również: Czym się różni rozwód od separacji?
W dokumencie dodatkowo należy wskazać, czego dana strona żąda oraz, czy chce wnieść pozew z orzeczeniem o winie lub bez jej orzekania. Obowiązkowe jest uzasadnienie, jakie są powody takiej decyzji i jak doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Ponadto w pozwie strony mogą żądać alimentów. W takim przypadku trzeba określić wysokość świadczenia oraz dołączyć odpowiednie dowody świadczące na korzyść składającego pozew.
Przeczytaj również: Zasadnicze różnice między separacją a rozwodem
Jak wygląda sprawa o separację?
Pozytywnie rozpatrzone sprawy o separacje prowadzone przez specjalistów z Kancelarii Adwokackiej Mateusz Kozimor powodują niejako rozłączenie małżonków przy jednoczesnym formalnym trwaniu ich małżeństwa. W związku z tym, małżonkowie nie mogą wchodzić w nowe związki małżeńskie i nie mają prawa do zmiany nazwiska.Podczas postępowania sądowego sąd orzeka dodatkowo o kwestiach odnoszących się do alimentów zarówno na małżonków (jeśli złożą takie żądanie) i/lub na małoletnie dzieci. Poza tym decyduje on o tym, kto i w jaki sposób będzie pełnił władzę rodzicielską oraz przy kim dzieci będą miały stałe miejsce pobytu. Oprócz tego separacja prowadzi do powstania rozdzielności majątkowej. W sprawie o separację możliwe jest również dokonanie podziału majątku, jeśli obie strony porozumiały się precyzyjnie co do jego sposobu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana