Wszystko, co należy wiedzieć na temat wniosku o podwyższenie alimentów
Każda osoba, na której rzecz zasądzono świadczenia alimentacyjne, ma prawo wnioskować o podwyższenie wypłacanej kwoty. Wystarczy złożyć w sądzie odpowiedni wniosek oraz udowodnić, że zmianie uległa sytuacja życiowa dziecka lub jego opiekuna i dotychczasowa kwota alimentów jest niewystarczająca. Podpowiadamy, jakie informacje muszą znaleźć się w prawidłowo sporządzonym wniosku o podwyższenie alimentów.
Kiedy można wystąpić z wnioskiem o podwyższenie alimentów na dziecko?
Kwota zasądzonych alimentów może ulec zmianie, jeśli od momentu wydania wyroku zmianie uległy potrzeby dziecka lub sytuacja finansowa osoby obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym. Wniosek należy solidnie uargumentować. Kwota alimentów zostaje najczęściej podwyższona, gdy zobowiązany do alimentacji otrzymał podwyżkę lub odziedziczył spadek o dużej wysokości, a także w sytuacji, gdy wzrosły wydatki związane z utrzymaniem dziecka. O wyższą kwotę alimentów można także wnioskować, gdy pogorszyła się sytuacja materialna rodzica, z którym mieszka dziecko.
Przeczytaj również: Jakie są kluczowe umiejętności, które powinien mieć skuteczny adwokat?
Gdzie składać wniosek o podwyższenie alimentów?
Wniosek o podwyższenie alimentów ma formę pozwu. Składa się go w wydziale rodzinnym i nieletnich w sądzie rejonowym, który odpowiada miejscu zamieszkania osoby uprawnionej do pobierania alimentów lub osoby zobowiązanej do wypłacania alimentów. Wybór sądu należy do osoby składającej wniosek. Co ważne, wniosek o podwyższenie alimentów jest zwolniony z kosztów sądowych. W przypadku niepełnoletnich dzieci wniosek w ich imieniu składa rodzic sprawujący nad nimi opiekę. Jeśli osoba przyjmująca alimenty jest już pełnoletnia, pozew może wnieść samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika.
Przeczytaj również: Profesjonalna obsługa prawna dla firm
Co powinien zawierać wniosek o podwyższenie alimentów?
Żeby zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o podwyższenie alimentów, należy zadbać o jego prawidłowe sporządzenie. Warto skorzystać z pomocy np. radczyni prawnej Magdaleny Rząp prowadzącej kancelarię w Działdowie, która ma doświadczenie w tym zakresie i pomoże przygotować wszelkie dokumenty oraz spokojnie przejść przez cały proces. Dobrze przygotowany pozew musi być solidnie uargumentowany i przedstawiać istotne zmiany, jakie zaszły od momentu zasądzenia ostatniej wysokości alimentów.
Przeczytaj również: Radca prawny - na co zwrócić uwagę?
Prawidłowo sporządzony wniosek o podwyższenie alimentów powinien zawierać oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest składany, dane powoda oraz pozwanego, informację o rodzaju wniosku, określenie wartości przedmiotu sporu, a także uzasadnienie. Wniosek należy podpisać własnoręcznie oraz dołączyć do niego listę załączników, jakie będą składane w sądzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana