Zasady dzielenia majątku po rozwodzie

Gdy sąd orzeka rozwód, małżeństwo zostaje rozwiązane, a wspólność majątkowa automatycznie ustaje. Jednakże wiele par przez okres trwania małżeństwa gromadzi wspólnie majątek, który następnie trzeba między byłymi już małżonkami podzielić. Jeżeli para nie podzieliła majątku przed ani w trakcie postępowania rozwodowego, konieczne jest osobne postępowanie w tym przedmiocie. Jak zatem dzieli się majątek już po rozwodzie?
Co składa się na majątek wspólny małżonków?
W momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa. Kształtuje ją każda wspólnie podejmowana, a także jednostronna decyzja finansowa. Do majątku wspólnego nie należą dobra odziedziczone lub otrzymane w darowiźnie, dobra posiadane jeszcze przed zawarciem małżeństwa, środki pochodzące z odszkodowania bądź zadośćuczynienia, środki pozyskane z tytułu praw autorskich i im pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej.
Co więcej, jak zaznacza nasz rozmówca z kancelarii radcy prawnego Bednarski w Szczecinie, na dzielenie majątku mają wpływ również decyzje finansowe podejmowane bez konsultacji ze współmałżonkiem oraz wydatki i nakłady poczynione z majątku osobistego na majątek wspólny. W takiej sytuacji prawo przewiduje odszkodowanie od byłego współmałżonka, np. tytułem sprzeniewierzenia lub roztrwonienia wspólnego majątku. Ponadto podziałowi nie podlegają dobra, które za zgodą współmałżonka zostały wliczone do majątku osobistego.
Jak przebiega podział majątku po rozwodzie?
Aby podzielić majątek wspólny po rozwodzie, należy złożyć wniosek o podział majątku do właściwego sądu rejonowego. We wniosku można zawrzeć zgodny projekt podziału majątku, wtedy postępowanie trwa o wiele krócej, a jego koszt wynosi 300 zł. Natomiast w przypadku, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia i to sąd ma za zadanie ten majątek podzielić, postępowanie trwa dłużej, a jego koszt wynosi 1000 zł.
Sąd dzieli majątek zgodnie z zasadą równych udziałów w majątku wspólnym bez względu na to, czy i który z małżonków jest winny rozwodu. Może to nastąpić przez podział w naturze (czyli dzielenie dóbr oraz pieniędzy na dwie części), przyznanie dóbr jednemu z małżonków na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka (np. mieszkania, samochodu) bądź przez egzekucyjną sprzedaż dóbr i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży. Sąd każdorazowo precyzyjnie wycenia wszystkie aktywa składające się na majątek wspólny i dokonuje stosownego podziału, po uprzednim wysłuchaniu stanowiska każdej ze stron i analizie materiałów dowodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Bratkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. lubelskie20-029 Lublin, Curie-Skłodowskiej 10 lok. 4A
-
Jolanta Pyka Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ofiar Oświęcimskich 3 lok. 3